Abracon Corporation ASD1-40.000MHZ-EC-T3
ASD1-40.000MHZ-EC-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASD1-40.000MHZ-EC-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASD1-40.000MHZ-EC-T3.pdf
Availability of ASD1-40.000MHZ-EC-T3
QUANTITY
ASD1-40.000MHZ-EC-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASD1-40.000MHZ-EC-T3
Internal Part NumberEIS-ASD1-40.000MHZ-EC-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASD.pdfASD.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASD1-40.000MHZ-EC-T3
Related LinksASD1-40.00, ASD1-40.000MHZ-EC-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASD1-40.000MHZ-EC-T3 Details Description
Related parts for ASD1-40.000MHZ-EC-T3
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 87.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf