| Internal Part Number | EIS-ASDX030G24R-DO | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | ASDX | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | I²C | |
| Output | 12 b | |
| Accuracy | ±2% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 0.09" (2.29mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | PCB | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 8-DIP Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ASDX030G24R-DO | |
 | 2N5771_D74Z | TRANS PNP 15V 0.2A TO92 | datasheet.pdf | |