Honeywell Sensing and Productivity Solutions ASDXL10D44R
ASDXL10D44R picture photo
Mfg. Part Number
ASDXL10D44R
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
ASDXL10D44R.pdf
Availability of ASDXL10D44R
QUANTITY
ASDXL10D44R Order Process
Ship out your order
Specifications of ASDXL10D44R
Internal Part NumberEIS-ASDXL10D44R
SeriesASDXL
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.09" (2.29mm) Tube, Dual
Termination StylePCB
Maximum Pressure3 PSI (20.68 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASDXL10D44R
Related LinksASDXL, ASDXL10D44R Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ASDXL10D44R Details Description
Related parts for ASDXL10D44R
D-SUB CABLE MMU09K/MC10G/MFU09K datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DUAL-RS232 5V 18DIP datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 585NM YLW CA datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC LOG DETECTR/CTRLR 8UMAX datasheet.pdf
CABLE ASSY 174 TNCF SMA MALE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 39 OHM 11SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
N-N STRT PLG RG-142 96" datasheet.pdf