Abracon Corporation ASEM1-33.333MHZ-LC-T
ASEM1-33.333MHZ-LC-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEM1-33.333MHZ-LC-T
Brief Description
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEM1-33.333MHZ-LC-T.pdf
Availability of ASEM1-33.333MHZ-LC-T
QUANTITY
ASEM1-33.333MHZ-LC-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEM1-33.333MHZ-LC-T
Internal Part NumberEIS-ASEM1-33.333MHZ-LC-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEM.pdfASEM.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASEM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)