Abracon Corporation ASEMB-60.000MHZ-LY-T
ASEMB-60.000MHZ-LY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMB-60.000MHZ-LY-T
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMB-60.000MHZ-LY-T.pdf
Availability of ASEMB-60.000MHZ-LY-T
QUANTITY
ASEMB-60.000MHZ-LY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMB-60.000MHZ-LY-T
Internal Part NumberEIS-ASEMB-60.000MHZ-LY-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMB-60.000MHZ-LY-T
Related LinksASEMB-60.0, ASEMB-60.000MHZ-LY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMB-60.000MHZ-LY-T Details Description
Related parts for ASEMB-60.000MHZ-LY-T
IC FPGA 249 I/O 324FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7A 15 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A 100POS 1.27MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 12MLF datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf