Abracon Corporation ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3.pdf
Availability of ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
QUANTITY
ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMSpeed Pro II
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesPure Silicon™ ASEMP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
Related LinksASEMPC-60.0, ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3 Details Description
Related parts for ASEMPC-60.000MHZ-LY-T3
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 5POS 3.96MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 422 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf