Abracon Corporation ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
ASG-C-X-A-38.880MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASG-C-X-A-38.880MHZ-T.pdf
Availability of ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
QUANTITY
ASG-C-X-A-38.880MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASG-C.pdfASG-C.stp
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASG-C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±35ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.075" (1.90mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
Related LinksASG-C-X-A-, ASG-C-X-A-38.880MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASG-C-X-A-38.880MHZ-T Details Description
Related parts for ASG-C-X-A-38.880MHZ-T
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PIN 24-18AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 0.08 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
TERMINAL KDKS/EN4 LD 12VDC/24VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf