Abracon Corporation ASGTX-C-38.880MHZ-1
ASGTX-C-38.880MHZ-1 picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-C-38.880MHZ-1
Brief Description
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASGTX-C-38.880MHZ-1.pdf
Availability of ASGTX-C-38.880MHZ-1
QUANTITY
ASGTX-C-38.880MHZ-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-C-38.880MHZ-1
Internal Part NumberEIS-ASGTX-C-38.880MHZ-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package10
SeriesASGTX
PackagingBulk
TypeVCTCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-C-38.880MHZ-1
Related LinksASGTX-C-3, ASGTX-C-38.880MHZ-1 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-C-38.880MHZ-1 Details Description
Related parts for ASGTX-C-38.880MHZ-1
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 5' GREEN datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 2A 32V datasheet.pdf
VARISTOR 170V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
27+27 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf