Abracon Corporation ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
ASGTX-P-96.000MHZ-1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
Brief Description
OSC VCTCXO 96.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
ASGTX-P-96.000MHZ-1-T.pdf
Availability of ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
QUANTITY
ASGTX-P-96.000MHZ-1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
Internal Part NumberEIS-ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASGTX.pdfASGTX.stp
Standard Package1,000
TypeVCTCXO
Frequency96MHz
Function-
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height0.088" (2.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
Related LinksASGTX-P-96, ASGTX-P-96.000MHZ-1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASGTX-P-96.000MHZ-1-T Details Description
Related parts for ASGTX-P-96.000MHZ-1-T
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V 8VEC datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 5A 21.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf