Sullins Connector Solutions ASM15DRKF-S13
ASM15DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASM15DRKF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ASM15DRKF-S13.pdf
Availability of ASM15DRKF-S13
QUANTITY
ASM15DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM15DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-ASM15DRKF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM15DRKF-S13
Related LinksASM15D, ASM15DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM15DRKF-S13 Details Description
Related parts for ASM15DRKF-S13
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.048KHZ PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 44POS .100 PCB IDC datasheet.pdf
RES 0.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
Low Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf