Sullins Connector Solutions ASM18DRKI
ASM18DRKI picture photo
Mfg. Part Number
ASM18DRKI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ASM18DRKI.pdf
Availability of ASM18DRKI
QUANTITY
ASM18DRKI Order Process
Ship out your order
Specifications of ASM18DRKI
Internal Part NumberEIS-ASM18DRKI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASM18DRKI
Related LinksASM1, ASM18DRKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASM18DRKI Details Description
Related parts for ASM18DRKI
IC ENCODER NTSC/PAL DGTL VQFP64 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 18W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf