Abracon Corporation ASMPH-0603-1R5M-T
ASMPH-0603-1R5M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASMPH-0603-1R5M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 900MA 230 MOHM
Datasheet Download
ASMPH-0603-1R5M-T.pdf
Availability of ASMPH-0603-1R5M-T
QUANTITY
ASMPH-0603-1R5M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASMPH-0603-1R5M-T
Internal Part NumberEIS-ASMPH-0603-1R5M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASMPH-0603.pdfASMPH-0603.stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASMPH-0603
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASMPH-0603-1R5M-T
Related LinksASMPH-06, ASMPH-0603-1R5M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASMPH-0603-1R5M-T Details Description
Related parts for ASMPH-0603-1R5M-T
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH 2MSPS 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V C0G 1812 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf