Abracon Corporation ASPI-0403S-5R6M-T
ASPI-0403S-5R6M-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-0403S-5R6M-T
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.3A 62 MOHM SMD
Datasheet Download
ASPI-0403S-5R6M-T.pdf
Availability of ASPI-0403S-5R6M-T
QUANTITY
ASPI-0403S-5R6M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-0403S-5R6M-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-0403S-5R6M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-0403S.pdfASPI-0403S.stp
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-0403S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-0403S-5R6M-T
Related LinksASPI-040, ASPI-0403S-5R6M-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-0403S-5R6M-T Details Description
Related parts for ASPI-0403S-5R6M-T
POLYSWITCH PTC RESET 14A HLD T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
VERT GUIDE PIN HDR ADV G-ROUND datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4855-3YCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector 4 Position Through Hole, Right Angle datasheet.pdf