IXYS Corporation IXGP30N60C3D4
IXGP30N60C3D4 picture photo
Mfg. Part Number
IXGP30N60C3D4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 220W TO220AB
Datasheet Download
IXGP30N60C3D4.pdf
Availability of IXGP30N60C3D4
QUANTITY
IXGP30N60C3D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGP30N60C3D4
Internal Part NumberEIS-IXGP30N60C3D4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max220W
Switching Energy270µJ (on), 90µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge38nC
Td (on/off) @ 25°C16ns/42ns
Test Condition300V, 20A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGP30N60C3D4
Related LinksIXGP30, IXGP30N60C3D4 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGP30N60C3D4 Details Description
Related parts for IXGP30N60C3D4
CONN RECEPT 5POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 12POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf