Abracon Corporation ASPI-8040S-3R9N-T
ASPI-8040S-3R9N-T picture photo
Mfg. Part Number
ASPI-8040S-3R9N-T
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 4.35A 17 MOHM
Datasheet Download
ASPI-8040S-3R9N-T.pdf
Availability of ASPI-8040S-3R9N-T
QUANTITY
ASPI-8040S-3R9N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPI-8040S-3R9N-T
Internal Part NumberEIS-ASPI-8040S-3R9N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASPI-8040S.pdfASPI-8040S.stp
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesASPI-8040S
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating4.35A
Current - Saturation5.75A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPI-8040S-3R9N-T
Related LinksASPI-804, ASPI-8040S-3R9N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASPI-8040S-3R9N-T Details Description
Related parts for ASPI-8040S-3R9N-T
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SO datasheet.pdf
LED ELARA STRIP MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250V AXIAL datasheet.pdf