Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA150K
ASRM1JA150K picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA150K.pdf
Availability of ASRM1JA150K
QUANTITY
ASRM1JA150K Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA150K
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesASRM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASRM1JA150K
Related LinksASRM1, ASRM1JA150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
ASRM1JA150K Details Description
Related parts for ASRM1JA150K
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
BOARD EVAL MCB2130 + ULINK2 datasheet.pdf
IC INVERT SCHMIT TRIG DL 6SON datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMAL 5POS 6' datasheet.pdf
RES 320K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
WS02-CFSC1-J-UP VER2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf