Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA1K30
ASRM1JA1K30 picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA1K30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA1K30.pdf
Availability of ASRM1JA1K30
QUANTITY
ASRM1JA1K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA1K30
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA1K30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesASRM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)