Abracon Corporation AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5.pdf
Availability of AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
QUANTITY
AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency30.72MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
Related LinksAST3TQ53-T-30, AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5 Details Description
Related parts for AST3TQ53-T-30.720MHZ-2-C-T5
KWIK STRAP BLACK 1/2 X 12" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 90A TO-220F datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 4100MAH NIMH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB DSH datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf