FFF 10090928-P786XLF
10090928-P786XLF picture photo
Mfg. Part Number
10090928-P786XLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
10090928-P786XLF.pdf
Availability of 10090928-P786XLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10090928-P786XLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090928-P786XLF
Internal Part NumberEIS-10090928-P786XLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHigh Desity D Sub Devices 11/Nov/2014
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating2.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090928-P786XLF
Related Links10090928, 10090928-P786XLF Datasheet, FFF Distributor
10090928-P786XLF Details Description
Related parts for 10090928-P786XLF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER TH TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-3.6V 36W datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf