Abracon Corporation AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2.pdf
Availability of AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
QUANTITY
AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package2,000
SeriesAST3TQ53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
Related LinksAST3TQ53-T-40., AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2 Details Description
Related parts for AST3TQ53-T-40.000MHZ-2-SW-T2
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.8X4.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 15NS 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 10POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf