Abracon Corporation ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
ASV2-50.000MHZ-C-L1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASV2-50.000MHZ-C-L1-T.pdf
Availability of ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
QUANTITY
ASV2-50.000MHZ-C-L1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
Internal Part NumberEIS-ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASV2.pdfASV2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASV2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
Related LinksASV2-50.00, ASV2-50.000MHZ-C-L1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASV2-50.000MHZ-C-L1-T Details Description
Related parts for ASV2-50.000MHZ-C-L1-T
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 330W datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
MT-RJ TO MT-RJ LAUNCH LEAD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.2A 273 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf