Abracon Corporation ASVMB-40.000MHZ-LY-T
ASVMB-40.000MHZ-LY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVMB-40.000MHZ-LY-T
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASVMB-40.000MHZ-LY-T.pdf
Availability of ASVMB-40.000MHZ-LY-T
QUANTITY
ASVMB-40.000MHZ-LY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVMB-40.000MHZ-LY-T
Internal Part NumberEIS-ASVMB-40.000MHZ-LY-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVMB-40.000MHZ-LY-T
Related LinksASVMB-40.0, ASVMB-40.000MHZ-LY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVMB-40.000MHZ-LY-T Details Description
Related parts for ASVMB-40.000MHZ-LY-T
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
ZIGBEE ROUTER, PLUGGABLE, 100MW, datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC AUDIO SYSTEM DGTL 36PWRSSO datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.3W DO41 datasheet.pdf