Panasonic Electric Works ASX200A24
ASX200A24 picture photo
Mfg. Part Number
ASX200A24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 24V
Datasheet Download
ASX200A24.pdf
Availability of ASX200A24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASX200A24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASX200A24
Internal Part NumberEIS-ASX200A24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesASX
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current2.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10mA
Switching Voltage10VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time5ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power70 mW
Coil Resistance8.23 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASX200A24
Related LinksASX2, ASX200A24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ASX200A24 Details Description
Related parts for ASX200A24
Crystal 16.2570MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W SMA datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.1"L X 1.3"W datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 6A SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf