Atmel AT24C128C-SSHM-T
AT24C128C-SSHM-T picture photo
Mfg. Part Number
AT24C128C-SSHM-T
Brief Description
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C128C-SSHM-T.pdf
Availability of AT24C128C-SSHM-T
QUANTITY
AT24C128C-SSHM-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C128C-SSHM-T
Internal Part NumberEIS-AT24C128C-SSHM-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C128C-SSHM-T
Related LinksAT24C128, AT24C128C-SSHM-T Datasheet, Atmel Distributor
AT24C128C-SSHM-T Details Description
Related parts for AT24C128C-SSHM-T
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IGBT 1600V 9A 100W TO247AD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 20POWERSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 470MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 0.8MM TIN SMD datasheet.pdf