Vishay/Dale CRCW1206301KFKTB
CRCW1206301KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206301KFKTB
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206301KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206301KFKTB
QUANTITY
CRCW1206301KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206301KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206301KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206301KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206301KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206301KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206301KFKTB
RES SMD 7.69KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER OVER BARRIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV12-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf