Vishay/Dale RWR81SR750FSB12
RWR81SR750FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR750FSB12
Brief Description
RES 0.75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR750FSB12.pdf
Availability of RWR81SR750FSB12
QUANTITY
RWR81SR750FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR750FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR750FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR750FSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR750FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR750FSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR750FSB12
TVS DIODE 23.1VWM DO201AE datasheet.pdf
IC MMIC FREQ MULT DUAL 20-40GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO15 datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 11POS R/A datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf