Atmel AT24C16A-10TI-1.8
AT24C16A-10TI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C16A-10TI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT24C16A-10TI-1.8.pdf
Availability of AT24C16A-10TI-1.8
QUANTITY
AT24C16A-10TI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C16A-10TI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C16A-10TI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C16A-10TI-1.8
Related LinksAT24C16A, AT24C16A-10TI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C16A-10TI-1.8 Details Description
Related parts for AT24C16A-10TI-1.8
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 100.8W 4.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf