Atmel AT24C64-10PI-2.7
AT24C64-10PI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C64-10PI-2.7
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C64-10PI-2.7.pdf
Availability of AT24C64-10PI-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C64-10PI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C64-10PI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C64-10PI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C64-10PI-2.7
Related LinksAT24C64-, AT24C64-10PI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C64-10PI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C64-10PI-2.7
IC AC/DC CONV -5V 350MA SIP12 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 5POS VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 16-14AWG P-G datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf