Atmel AT25640A-10TU-1.8
AT25640A-10TU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25640A-10TU-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25640A-10TU-1.8.pdf
Availability of AT25640A-10TU-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25640A-10TU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25640A-10TU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25640A-10TU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25640A-10TU-1.8
Related LinksAT25640A, AT25640A-10TU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25640A-10TU-1.8 Details Description
Related parts for AT25640A-10TU-1.8
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES 30.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 250MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
15000UF 400V 90X220MM 85C 2000H datasheet.pdf