Atmel AT27C512R-15RC
AT27C512R-15RC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-15RC
Brief Description
IC OTP 512KBIT 150NS 28SOIC
Datasheet Download
AT27C512R-15RC.pdf
Availability of AT27C512R-15RC
QUANTITY
AT27C512R-15RC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-15RC
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-15RC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-15RC
Related LinksAT27C51, AT27C512R-15RC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-15RC Details Description
Related parts for AT27C512R-15RC
IC SW DL ADDRESS W/1K MEM 6-TSOC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 3.3V SIP NON-ISO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.02A 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-2 datasheet.pdf