Atmel AT28C64E-12SC
AT28C64E-12SC picture photo
Mfg. Part Number
AT28C64E-12SC
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC
Datasheet Download
AT28C64E-12SC.pdf
Availability of AT28C64E-12SC
QUANTITY
AT28C64E-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C64E-12SC
Internal Part NumberEIS-AT28C64E-12SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Memory Size64K (8K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C64E-12SC
Related LinksAT28C6, AT28C64E-12SC Datasheet, Atmel Distributor
AT28C64E-12SC Details Description
Related parts for AT28C64E-12SC
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD128 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO263 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf