Atmel AT28HC256-12SC
AT28HC256-12SC picture photo
Mfg. Part Number
AT28HC256-12SC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28SOIC
Datasheet Download
AT28HC256-12SC.pdf
Availability of AT28HC256-12SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT28HC256-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28HC256-12SC
Internal Part NumberEIS-AT28HC256-12SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28HC256-12SC
Related LinksAT28HC2, AT28HC256-12SC Datasheet, Atmel Distributor
AT28HC256-12SC Details Description
Related parts for AT28HC256-12SC
CONN TERMINAL BLOCK 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IP CORE VITERBI DECODER ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 301MM datasheet.pdf