| Internal Part Number | EIS-AT89LP51RB2-20AAU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Bonding Wire 06/Jun/2014 | |
| Standard Package | 160 | |
| Series | 89LP | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 40 | |
| Program Memory Size | 24KB (24K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.375K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |