| Internal Part Number | EIS-AT91M42800A-33CJ-999 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | AT91 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM7® | |
| Core Size | 16/32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 54 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 144-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 144-BGA (13x13) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT91M42800A-33CJ-999 | |
| Related Links | AT91M42800, AT91M42800A-33CJ-999 Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 227726-2 | CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER | datasheet.pdf | |