Atmel AT93C56-10SI-2.7
AT93C56-10SI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C56-10SI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT93C56-10SI-2.7.pdf
Availability of AT93C56-10SI-2.7
QUANTITY
AT93C56-10SI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C56-10SI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT93C56-10SI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8, 128 x 16)
Speed1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C56-10SI-2.7
Related LinksAT93C56-, AT93C56-10SI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C56-10SI-2.7 Details Description
Related parts for AT93C56-10SI-2.7
BOARD EVALUATION LM3404 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 380A 600V 2POLE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
F39-JD20B datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf