Atmel AT93C66A-10SU-1.8
AT93C66A-10SU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C66A-10SU-1.8
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT93C66A-10SU-1.8.pdf
Availability of AT93C66A-10SU-1.8
QUANTITY
AT93C66A-10SU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C66A-10SU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT93C66A-10SU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAT93C56,66A 27/Oct/2011
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8 or 256 x 16)
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C66A-10SU-1.8
Related LinksAT93C66A, AT93C66A-10SU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C66A-10SU-1.8 Details Description
Related parts for AT93C66A-10SU-1.8
MINIGRABBER/PIN TIP PLUG 12" RED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf