Abracon Corporation ATFC-0402-5N9-BT
ATFC-0402-5N9-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402-5N9-BT
Brief Description
FIXED IND 5.9NH 280MA 850 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402-5N9-BT.pdf
Availability of ATFC-0402-5N9-BT
QUANTITY
ATFC-0402-5N9-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402-5N9-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402-5N9-BT
Material - CoreCeramic
Inductance5.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402-5N9-BT
Related LinksATFC-040, ATFC-0402-5N9-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402-5N9-BT Details Description
Related parts for ATFC-0402-5N9-BT
IC CLK BUFFER 1:4 12GHZ 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FUSE AUTO 300A 32VDC 10PC datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 330 OHM 20SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IDC REPAIR TOOL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf