Abracon Corporation ATFC-0603-6N8-BT
ATFC-0603-6N8-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0603-6N8-BT
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 750 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0603-6N8-BT.pdf
Availability of ATFC-0603-6N8-BT
QUANTITY
ATFC-0603-6N8-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0603-6N8-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0603-6N8-BT
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0603-6N8-BT
Related LinksATFC-060, ATFC-0603-6N8-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0603-6N8-BT Details Description
Related parts for ATFC-0603-6N8-BT
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
ENDPLATE ORANGE ZDU 6-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 768 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
PCI-104 DUAL CORE 2.27GHZ datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
BUSS BLOCK WAS PTA2511 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf