Abracon Corporation ATFC-0603-R10-GT
ATFC-0603-R10-GT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0603-R10-GT
Brief Description
FIXED IND 100NH 100MA 7.5 OHM
Datasheet Download
ATFC-0603-R10-GT.pdf
Availability of ATFC-0603-R10-GT
QUANTITY
ATFC-0603-R10-GT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0603-R10-GT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0603-R10-GT
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.5 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0603-R10-GT
Related LinksATFC-060, ATFC-0603-R10-GT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0603-R10-GT Details Description
Related parts for ATFC-0603-R10-GT
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 283A 682W SOT227 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
COMPRESSION TIE 8"L 60LB BLACK datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 34AWG RED datasheet.pdf