Atmel ATMEGA32L-8MU
ATMEGA32L-8MU picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA32L-8MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Datasheet Download
ATMEGA32L-8MU.pdf
Availability of ATMEGA32L-8MU
QUANTITY
ATMEGA32L-8MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA32L-8MU
Internal Part NumberEIS-ATMEGA32L-8MU
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA32L-8MU
Related LinksATMEGA, ATMEGA32L-8MU Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA32L-8MU Details Description
Related parts for ATMEGA32L-8MU
CONN HOUSING DUAL ROW 6POS .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12VDC 12.5MM SMD datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5/16" 4.56" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf