Atmel ATMEGA48-15AT
ATMEGA48-15AT picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA48-15AT
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
Datasheet Download
ATMEGA48-15AT.pdf
Availability of ATMEGA48-15AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATMEGA48-15AT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA48-15AT
Internal Part NumberEIS-ATMEGA48-15AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLATMega48,88,168,164P,324P Devices 10/Sep/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, AVR® ATmega
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA48-15AT
Related LinksATMEGA, ATMEGA48-15AT Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA48-15AT Details Description
Related parts for ATMEGA48-15AT
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 43.47VC AXIAL datasheet.pdf
ADC 12BIT 300KSPS 8CH 16-QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC DDS 16B 2.5GHZ 88LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 5SOT datasheet.pdf