Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-02E-30-C2-R0
ATS-02E-30-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-02E-30-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-02E-30-C2-R0.pdf
Availability of ATS-02E-30-C2-R0
QUANTITY
ATS-02E-30-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-02E-30-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-02E-30-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.31°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-02E-30-C2-R0
Related LinksATS-02E-, ATS-02E-30-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-02E-30-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-02E-30-C2-R0
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BOOT SEAL SIZE 11 FLEXIBLE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 54A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SR BTS PLUG 16 DELTA GLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 870MA 420 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf