Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-03A-18-C1-R0
ATS-03A-18-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-03A-18-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-03A-18-C1-R0.pdf
Availability of ATS-03A-18-C1-R0
QUANTITY
ATS-03A-18-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-03A-18-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-03A-18-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.37°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-03A-18-C1-R0
Related LinksATS-03A-, ATS-03A-18-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-03A-18-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-03A-18-C1-R0
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CAP ALUM 240UF 450V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.9UF 10% 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 119.397 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER 2CH 20VFQFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf