Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05C-100-C3-R0
ATS-05C-100-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05C-100-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-05C-100-C3-R0.pdf
Availability of ATS-05C-100-C3-R0
QUANTITY
ATS-05C-100-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05C-100-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05C-100-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05C-100-C3-R0
Related LinksATS-05C-, ATS-05C-100-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05C-100-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-05C-100-C3-R0
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL PIN 2.54MM datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CABLE TIE 11.4"L 30LB BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 280MA 1 OHM SMD datasheet.pdf