Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06D-120-C3-R0
ATS-06D-120-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06D-120-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-06D-120-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06D-120-C3-R0
QUANTITY
ATS-06D-120-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06D-120-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06D-120-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06D-120-C3-R0
Related LinksATS-06D-, ATS-06D-120-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06D-120-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06D-120-C3-R0
TRANS 2PNP 40V 2A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 4" datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf