Vishay/Dale RWR84SR590FRBSL
RWR84SR590FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR590FRBSL
Brief Description
RES 0.59 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR590FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR590FRBSL
QUANTITY
RWR84SR590FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR590FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR590FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR590FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR590FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR590FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR590FRBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 266MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 802 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf