Vishay/BCcomponents MCS04020C1374FE000
MCS04020C1374FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1374FE000
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1374FE000.pdf
Availability of MCS04020C1374FE000
QUANTITY
MCS04020C1374FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1374FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1374FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1374FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1374FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1374FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1374FE000
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT datasheet.pdf
RES METAL .010 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A PG-TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOLDER datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
47UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf