Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-07G-105-C2-R1
ATS-07G-105-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-07G-105-C2-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-07G-105-C2-R1.pdf
Availability of ATS-07G-105-C2-R1
QUANTITY
ATS-07G-105-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-07G-105-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-07G-105-C2-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-07G-105-C2-R1
Related LinksATS-07G-, ATS-07G-105-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-07G-105-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-07G-105-C2-R1
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
KPSE 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
26500 19C 19#16 PIN RECP datasheet.pdf
470UF 63V 16X25 105C RAD datasheet.pdf