Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-07H-62-C1-R0
ATS-07H-62-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-07H-62-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-07H-62-C1-R0.pdf
Availability of ATS-07H-62-C1-R0
QUANTITY
ATS-07H-62-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-07H-62-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-07H-62-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-07H-62-C1-R0
Related LinksATS-07H-, ATS-07H-62-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-07H-62-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-07H-62-C1-R0
SURGE SUPP 110V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX 3BIT 4:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf