Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08C-60-C2-R0
ATS-08C-60-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08C-60-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-08C-60-C2-R0.pdf
Availability of ATS-08C-60-C2-R0
QUANTITY
ATS-08C-60-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08C-60-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08C-60-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08C-60-C2-R0
Related LinksATS-08C-, ATS-08C-60-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08C-60-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-08C-60-C2-R0
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL HORIZ SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SIDE PANELS 1/PR datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf